terapia zachowan problemowch kotow
Terapia behawioralna ma na celu odnalezienie przyczyny pojawienia się zachowania problemowego oraz wprowadzenie szerokiego programu jego modyfikacji. Może on obejmować różne aspekty między innymi: wprowadzenie zmian w otoczeniu kota, sposobie opieki nad nim czy nauce nowych zachowań w określonych sytuacjach.

Poniżej przedstawiam listę przykładowych problemów, które występują najczęściej u kotów:
 2017-02-19 18-54-20-1026
odnosnik lapka załatwianie potrzeb fizjologicznych poza kuwetą,  agresywny kot sika do wanny
odnosnik lapka  niepokój, lęki i fobie, kot załatwia się poza kuwetą
odnosnik lapka  agresja w stosunku do ludzi, kot drapie, kot gryzie
odnosnik lapka agresja w stosunku do kotów lub innych zwierząt w domu,
odnosnik lapka  lęki związane z podróżowaniem samochodem,
odnosnik lapka problemy z akceptacją dotyku utrudniające np. zabiegi pielęgnacyjne, czesanie itp.,
odnosnik lapka samouszkodzenia np. wylizywanie łap lub brzucha,
odnosnik lapka nadmierna wokalizacja.
irka skoki 
 konsultacja

W przypadku kotów konsultacje odbywają się wyłącznie w domu klientów. Konsultację rozpoczynam zawsze od przeprowadzenia obszernego wywiadu z opiekunem kota, a najlepiej jeśli uczestniczą w nim wszyscy domownicy. Taka rozmowa jest bardzo ważną częścią terapii behawioralnej, ponieważ pozwala mi nie tylko zrozumieć problem, ale również daje informacje o wielu różnych aspektach życia zwierzęcia i jego relacjach z opiekunami.

Następnym etapem jest obserwacja zachowania kota i jego relacji z domownikami. Jeżeli niepokojące zachowanie pojawia się rzadko albo w specyficznych warunkach (np. gdy zwierzę na dłużej pozostaje samo) przydatne może się okazać nagranie takiego zachowania, zrobione choćby telefonem komórkowym.

teo1
 

Wywiad i obserwacja zachowań kota są podstawą dalszej pracy. Na tym etapie może się okazać, że konieczna będzie wizyta u lekarza weterynarii w celu wykluczenia medycznych przyczyn problemu. Często dolegliwości zdrowotne mogą mieć bardzo duży wpływ na zachowanie zwierzęcia, dlatego taka konsultacja niejednokrotnie jest bardzo pomocna. Zwłaszcza jeśli zachowanie zmieniło się gwałtownie i nie jesteśmy w stanie określić konkretnego zdarzenia, od którego rozpoczął się problem, warto sprawdzić stan zdrowia kota.

Kolejnym etapem jest opracowanie i przedstawienie właścicielowi planu terapii zachowania oraz pracy z kotem. Plan ten zawsze dostosowany jest do możliwości oraz celów opiekuna, zdefiniowanych podczas wstępnej rozmowy. Efektem może być przykładowo poprawa relacji kota z opiekunem i rodziną, w której funkcjonuje, usunięcie lub redukcja niepożądanego zachowania, socjalizacja z innymi kotami mieszkającymi w domu itp.

W zależności od tego jak problem jest złożony i skomplikowany, po upływie okresu od tygodnia do miesiąca proszę o relację z przebiegu pracy z kotem i ewentualnie umawiamy się na kolejną wizytę, w trakcie której zostanie oceniona praca opiekuna i zwierzęcia, postępy oraz zostaną zaproponowane ewentualne korekty w terapii. Jeżeli będzie to konieczne zaplanujemy dalszą pracę i spotkania. Przez cały okres trwania terapii służę nieustannie wsparciem i pomocą.

Daj szansę swojemu kotu, umów się na konsultację.

Zapoznaj się z aktualną ofertą.

 

 Niektórzy z moich podopiecznych:
Megi  Mela 
 Megi  Mela
 Freja Kami
Freja Kami
 lucjan  Nelson
 Lucjan  Nelson
Ozzy Kicia  
Ozzy Kicia

 

 © 2023 www.behawiorysta.info, www.balu.com.pl, www.balu.pl all rights reserved.

Łódź - zoopsycholog, behawiorysta, trener psów.

Free images courtesy of FreeDigitalPhotos.net